Percentage · solved example
A patrol boat consumes 40 litres of fuel. If 15% is reserve and cannot be used, how many litres are available for the patrol?
- 34 litresCorrect
- 30 litres
- 36 litres
- 32 litres
Solution
Reserve = 15% of 40 = 6 litres. Available = 40 − 6 = 34 litres.